Tuvalet, banyo ya da mutfakta bir türlü yok olmayan kötü kokularla mücadele etmeniz mi gerekiyor? Tesisatta yaşanan arızalardan meydana gelen kötü kokuları ortadan kaldırmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Oda parfümü ya da temizlik ürünü kullanmanıza rağmen kaybolmayan kötü kokuların sebepleri ve çözüm yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Banyo ve Tuvaletten Neden Koku Gelir?

Tuvalet ya da banyolarda oluşan kötü kokuların kaynağı genellikle lavabo, klozet veya duş gideridir. Su tesisatının bulunduğu mekânlardan yayılan kötü kokular şu sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Mekânın havalandırma sistemi yanlış tasarlanmış ya da hasar almış olabilir. Kişisel ihtiyaçlar giderilirken meydana gelen kötü koku, bu nedenden ötürü tahliye edilmeyebilir.
 • Eviye borusundan kötü koku geliyorsa sebebi genellikle atık madde birikimidir. Yemek kalıntıları, saç ya da yağ biriken gider boruları, zaman içinde tıkanır ve kokmaya başlar.
 • Duş ya da küvet giderlerinde yer süzgecindeki su bittiği zaman giderden içeri kötü koku girebilir.
 • Lavabo ya da banyo giderlerine atılan saç ve benzeri maddeler bir süre sonra tesisat borularındaki boşluğun daralmasına neden olur. Doğru biçimde tahliye edilemeyen atık su, banyo ya da mutfakta kötü kokuya neden olabilir.
 • "Lavabodan neden koku gelir?" sorusunun cevabı çamaşır ya da bulaşık makineleri olabilir. Bu makinelerden çıkan atık su; küvete, eviyeye ya da klozete dökülüyorsa belli bir noktadan sonra kötü kokular meydana gelebilir.
 • Temizlik için kullanılan paspas suyunu küvete, duş kabinine ya da lavaboya dökmek, zaman içinde giderlerin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanıklık bir müddet sonra kötü kokulara davetiye çıkarır.
 • Atık su taşıyan tesisatta sızıntı ya da kaçak varsa duvarlardan veya tavandan kötü koku gelebilir.
 • Tuvaletten gelen kötü koku, temizliğin uzun süre ihmal edilmesinden kaynaklanabilir. Kullanılmayan ya da bakımsız kalan banyo ya da tuvaletler bir noktadan sonra kokmaya başlayabilir.

Kanalizasyondan Kötü Koku Gelmesinin Sebepleri

Kanalizasyonlardan gelen kötü kokuların nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Tuvalet montajı doğru yapılmamışsa kanalizasyon hattından eve koku sızabilir. Alafranga, alaturka ya da pisuvar şeklindeki tuvaletlerin taşlarında yer alan vidalar iyi sıkılmadığı zaman kötü kokular etrafa yayılabilir.
 • Tuvalet taşlarının montajı sırasında yapılan hatalar kanalizasyondan içeri hava girmesine yol açar. Zemin ve tuvalet taşları arasında boşluk varsa buradan içeri kötü koku sızar.
 • Uzun süredir bakımsız bırakılan ya da temizlenmeyen lağım (foseptik) çukurları bir noktadan sonra etrafa kötü koku yayar.
 • Klozetten gelen lağım kokusu bazı durumlarda tasarım ve montaj hatalarından kaynaklanır. Tuvalet giderindeki borunun şekli bozulduğu zaman atık su tahliyesi tam anlamıyla gerçekleşmez. Zamanla boruda biriken atıklar nahoş bir kokuya neden olabilir.

Hem kanalizasyon hem bina tesisatından gelen kötü kokuların nedenleri, genellikle kullanıcı hatasına bağlı tıkanıklıklar ya da sızıntılardır. Kötü kokularla doğru şekilde mücadele etmek için bu durumun kaynağını net şekilde belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekir. Artık dayanılmaz bir noktaya gelen ve yaşam kalitenizi düşürecek kadar kötü kokan bir ortam söz konusuysa profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

Cihazlarla Koku Tespitini Nasıl Yapıyoruz?

Mutfak, banyo ya da lavabodan gelen kötü kokuyla mücadele etmek için çeşitli ekipmanlardan yardım almak gerekir. Tıkanıklıkları açmak ve su kaçaklarını tespit etmek için kullandığımız cihazlar şunlardır:

Bilgisayar Destekli Boru Görüntüleme Cihazı

Yüksek çözünürlüklü ve LED ışıklı kameralarla su tesisatının ya da ana hattın içini gözlemliyoruz. Farklı açılarda ve yerlerde hareket edebilen kameralar sayesinde tesisatların durumunu kontrol etmemiz kolaylaşıyor. Tıkanıklık ya da kaçak nedeniyle meydana gelen kötü kokuların nedenini tespit ederek sorunu ortadan kaldırıyoruz. 

Tıkanıklık Açma Robotu

Saç kalıntısı, bebek bezi, günlük ped, temizlik ürünleri ya da yemek atıkları gibi nedenlerden ötürü tıkanan giderlerden kötü koku gelebilir. Bu kokunun ortadan kalkması için tıkanıklığın açılması gerekir. Teknik ekibimiz yüksek dönüş hızına sahip tıkanıklık açma robotunu kullanarak kısa süre içinde bu problemi ortadan kaldırır. Atık su, bu cihaz sayesinde doğru şekilde tahliye edildiğinde kötü kokular yok olur.

Termal Kamera

Atık su hattında meydana gelen sızıntıları termal kameralarla tespit ediyoruz. Sızıntının yol açtığı sıcaklık farkından kaçağın yerini bulmak kolaylaşıyor. Böylece nerenin tamir edileceğini görebiliyoruz. 

Akustik Dinleme Cihazı

Su kaçaklarından dolayı oluşan ufak titreşimleri tespit etmek için akustik dinleme cihazlarını tercih ediyoruz. Bu cihazla gözle görülmeyen titreşimler takip edildiğinde sızıntının kaynağını bulmak kolaylaşıyor. Kötü kokunun yayıldığı yer netleştirildiği zaman tamir işlemine geçiyoruz.

Nem Ölçer

Ufak çaplı sızıntılardan ötürü meydana gelen kötü kokuların kaynağını bulmak için nem ölçerleri kullanıyoruz. Kötü kokunun kaynağı bulunduğunda sizin için en uygun çözüm yöntemi belirleniyor.

Kötü Kokular İçin Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

"Gider kokusuna ne iyi gelir?" diye merak edenlere verilecek cevaplar, sorunun kaynaklandığı yere göre değişir. Farklı yerlerdeki kötü kokuları evde deneyebileceğiniz şu yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz:

Lavabodan kötü koku geliyorsa

 • Bir paket karbonatı eviye süzgecine dökün. Sonrasında bir bardak sirkeyi lavabodan gidere boşaltın. Oluşan tepkime sayesinde ufak çaplı tıkanıklıkları açarak kötü kokuya neden olan kalıntıları yok edebilirsiniz. On beş dakika sonra gidere bir litre kaynar su dökün. İşlem sırasında dilediğiniz sirkeyi kullanabilirsiniz.
 • Mutfak gider kokusu için yapılabilecek uygulamalardan bir diğeri, limon suyu ve karbonat karışımıdır. Bir yemek kaşığı karbonatı mutfak lavabosundan dökün. Sonrasında bir bardak limon suyunu gidere boşaltın. Bu sayede kötü kokuların azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Demir bir tel yardımıyla gideri temizleyebilirsiniz. Tornavida yardımıyla eviye borusunu sökerek düz hâle getirin. Tel bir elbise askısını açıp düz bir çubuğa dönüştürün. Çubuk vasıtasıyla boruyu temizleyip yerine taktıktan sonra kötü kokunun yok olduğunu görebilirsiniz.

Tuvaletten kötü koku geliyorsa

 • Beş tane limonun kabuğunu soyun. Bir litre suyu tencerede kaynatırken içine bu kabukları yerleştirin. Devamında bir limonun suyunu tencereye ekleyin. Kaynamış suyu banyo ya da tuvaletteki bir köşeye yerleştirin. Limonlu suyun buharı, kötü kokuyu bastırarak ortamı ferahlatır.
 • Elektrikli ya da mumlu buhurdanlıklar kullanın. Aromatik yağların su buharıyla birleştiği bu yöntem, tuvaletlerdeki kötü kokuları yok edebilir. Lavanta, vanilya ya da limon gibi aromalardan yardım alarak tuvaletlerdeki kötü kokuları giderebilirsiniz.

Banyodan kötü koku geliyorsa

 • Banyodan gelen kötü kokuyu yok etmek için evde kendi oda parfümünüzü yapabilirsiniz. Herhangi bir sprey şişesinin içine su ekleyin. Sonra suya iki çay kaşığı karbonat dökün. Dilediğiniz çiçeğin yağından on beş damla şişeye damlatın. Tüm malzemelerin birbirine karışması için şişeyi güzelce çalkalayın. Belli aralıklarla spreyi banyonuzda sıkabilir ve kötü kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bir kabın içine üç ya da dört tatlı kaşığı Türk kahvesi koyun. Sonrasında bu kabı banyonuzun bir köşesinde bekletin. Kötü kokuyu yok edebilen kahveyi ara sıra değiştirebilirsiniz. Bu sayede banyonuzdaki kötü kokular zamanla ortadan kalkar.

Kötü Koku Tespiti ve Çözümü İçin Tesisat Doktoru'nu Arayın

Gider borularında, bina tesisatında, ana hatta ya da kanalizasyondaki problemlerden meydana gelen kötü kokular belli bir seviyeyi aştığı zaman profesyonel müdahale gerektirir. Evdeki yöntemlerle bu problemleri gideremeyeceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yeni nesil teknolojik cihazlara sahip uzman ve deneyimli ekibimiz kötü koku tespiti için farklı ve modern yöntemler kullanır. Kötü koku problemlerinizi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için Tesisat Doktoru olarak hizmetinizdeyiz!

Hemen Servis Çağır!
Ev içindeki tuvalet ve lavabo kokularına hızlı çözüm! İstanbul'un tüm ilçelerinde, probleminizi 2 saat içinde tespit ediyoruz. Sizi bu rahatsız edici kokulardan kurtarmak için bir telefon araması veya WhatsApp üzerinden canlı destek yeterli!