Rögar kapakları, su tesisatlarını kanalizasyonla birleştiren ana hatta girişi sağlar. Günümüzde bu rögar kuyularının nerede olduğu ev sakinleri tarafından genellikle bilinmez. Durum böyleyken tesisatla ilgili bir sorun yaşandığı zaman tamir işi zorlaşır. Bu yüzden rögar kapaklarının yerini bilmek, tamir ve bakım işlemlerini oldukça kolaylaştırır. Rögar kuyularıyla ilgili aklınıza takılabilecek çeşitli sorulara yanıt vermek için hazırladığımız içeriği inceleyerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu kuyuların neden önemli olduğunu ve rögar kapaklarının yerini bulmak için yararlandığımız teknolojik cihazların avantajlarını öğrenmek isterseniz içeriğimize göz atın.

Kayıp Rögarın Yerinin Tespiti

Artan şehirleşme ve çarpık kentleşme nedeniyle birçok ev sahibi kendi binasına ait rögar kapağının nerede olduğunu bilmez. Bu yüzden gider tıkanıklığı, su baskını, kırılan borular ya da kötü kokular gibi sorunların rögar kuyusundan kaynaklanabileceği aklına gelmeyebilir. Oysa hemen herkesin başına gelebilecek bu sorunların bir kısmı ana hattan ya da rögar kuyusundan kaynaklanır. Profesyonel yardım gerektiren bu durumlarda devreye giren teknik ekipler rögar girişinden yaptıkları müdahalelerle bu sorunları çözmeye çalışır. Hat güzergâhı tespiti işlemi yapıldıktan sonra sorunun nerede yaşandığını bulmak çok daha kolay olur. Herhangi bir nedenden ötürü kaybolmuş bir rögar hattını bulmak için yeni nesil teknolojilerden yardım almak gerekir. Böylece ev sahibini gereksiz bir masrafa sokmadan rögar kuyuları bulunabilir ve soruna müdahale edilebilir.

Rögar Yerinin Tespiti Neden Yapılır?

Rögar kuyusunun yerini bilmek pek çok durumda avantaj sağlar. Rögar kuyusu tespitinin neden bu kadar gerekli olduğunu şöyle sıralayabiliriz:

 • Rögarların girişi doğrudan ya da dolaylı olarak tüm apartman sakinlerini ilgilendirir. Tesisatın herhangi bir yerinde gerçekleşen tıkanıklıklar, kırılmalar, çöküntüler ve delikler bir süre sonra tüm hatta zarar verebilir. Böylesi bir durumda rögar kapağı açılarak sorunun çözülmesi gerekir.
 • Rögarın kuyusunda tıkanıklık yaşanırsa bu durum klozet giderlerini de etkileyebilir. Bu nedenden ötürü rögar kuyularının belli aralıklarla temizlenmesi önerilir.
 • Ana hatta giriş sağlayan rögarların yeri bilinmezse belediye çalışmaları kapsamında kuyunun üstü kapatılabilir. Kazı, yol bakım ya da onarım çalışmaları dolayısıyla kuyu kapatılırsa bir süre sonra rögara erişmek zorlaşabilir.
 • Yağışlı günlerde rögar kuyuları, çeşitli aksilikleri engeller. Kuyunun üstü kapalı olduğunda buradan bir akış gerçekleşmeyeceği için zemini su basabilir ve taşmalar meydana gelebilir.
 • Rögar kuyusunun yeri belli olmadığı zaman bilinçsiz kullanımların oranı artar. Kuyunun varlığından bihaber kişiler buraya çöp atabilir ya da kapağın üzerini örtebilir.
 • Temizliği ihmal edilen rögar kuyularından bir süre sonra kötü koku gelebilir. Bu durum apartman ya da mahalle sakinlerini olumsuz etkileyebilir.
 • Rögar kuyularının yeri bilinmediği zaman temizlik ve bakım işlemleri göz ardı edilebilir. Böyle bir durumda tuvaletten ya da lavabodan akan su yavaşlayabilir. Lavabo giderlerinden lağım kokusu gelebilir. Bodrum kattaki daireleri ya da depoları su basabilir.
 • Lavabo, tuvalet ya da banyo giderinden ters yönde su akışı gerçekleşiyorsa rögar kuyusu fazla dolmuş olabilir. Böyle bir durumda kuyunun temizliği için rögar kapağının yerini bulmak gerekir.

Bahsi geçen gerekçelerden anlaşılacağı üzere rögar kuyusunun nerede olduğunu bilmek, ev sahiplerinin işini birçok konuda kolaylaştırır. Yol çalışmaları, bahçe işleri ya da ihmal nedeniyle üstü örtülen rögar kapaklarını bulmak için profesyonel yardıma başvurmak gerekir. Özel dedektörler, rögar kapaklarını bulma çalışmasında profesyoneller tarafından sık başvurulan bir yöntemdir. 

Rögar Yerini Nasıl Tespit Ediyoruz?

Rögar kapaklarının tespiti sırasında farklı yöntemlere başvurulabilir. Bu süreçte dedektör, tıkanıklık açma makinesi, sonda verici ve kamera ekipmanından yardım alınır. Çeşitli tespit yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Dedektörle Rögar Tespiti Nasıl Yapılır?

Özel dedektörler, rögar kapaklarının pratik ve hızlı bir şekilde bulunmasını sağlar. Uzmanlık ve bilgi gerektiren bu işlem sırasında takip edilen adımlar şunlardır:

 • Tıkanıklık açma makinesinin ucuna sonda verici takılır. Yerin altından yüzeye sinyal gönderebilen sonda verici sayesinde yeri kazmadan ya da delmeden rögar girişini bulmak mümkün hâle gelir. İşlem sırasında tesisatın en alt noktasındaki gider tercih edilir.
 • Tıkanıklık açma makinesi, metrelerce uzun bir tesisat içinde ilerleyebilir. Makinenin ucundan gelen sinyaller, özel bir dedektör sayesinde takip edilir. Sinyaller yoğunlaştığı zaman rögar kapağına yaklaşıldığı anlaşılır.
 • Bir kişi, işlem sırasında tıkanıklık açma makinesini kontrol eder. Bu kişi genellikle evin içinde kalır.
 • O sırada başka biri dedektörle evin dışındaki sinyalleri tespit etmeye çalışır. Sonda vericinin ulaştığı en uzak noktada rögar kapağına denk gelmek mümkündür.
 • Uzun zaman önce inşa edilen ya da bakımsız bırakılan rögar kapaklarının üstündeki toprak, çim ya da çakıl taşları temizlenerek rögar girişi bulunur.

Rögar yeri tespitinin dedektörle gerçekleştirilmesinin avantajları:

 • Zamanın iyi kullanılmasını sağlar. Kısa sürede sonuç veren bir yöntem olduğu için hem teknik ekibin hem de ev sahibinin vaktini çalmaz.
 • Varsayımlara ya da tahminlere dayanmaz. Somut deliller üzerinden çalışmaya olanak tanır.
 • Binaya ya da tesisata zarar vermez. Fayansları, derzleri, boruları ya da duvarları kırmadan rögar kapağının yerini bulmak mümkündür.
 • Kesin çözüm sunar. Sıra dışı bir durum söz konusu olmadığı sürece rögar kapaklarının yeri pratik biçimde bulunur. Akıllarda soru işareti kalmadan atık su hattına erişim sağlanır.
 • Farklı zemin ya da hava şartlarında sonuç verir. Gözle görülemeyen sinyaller beton, toprak ya da paket taş üzerinden takip edilebilir.

Kamerayla Rögar Tespiti Nasıl Yapılır?

Rögar kuyularının tespiti için kullanılan özel dedektörlere ek olarak bu süreçte kameralı cihazlardan da yardım alınabilir. Gizli rögar tespiti yaparken boru görüntüleme kameraları, üstü kapanmış rögar kapaklarının bulunmasını sağlar. Tesisatın içini görüntüleme imkânı sunan kameralardan yararlanırken izlediğimiz adımlar:

 • Bilgisayar destekli boru görüntüleme kamerası tesisat içine yerleştirilir. Ekrana yansıyan görüntü sayesinde tesisatın durumu gözlemlenir.
 • Tesisat içinde bir tıkanıklık varsa özel robot sayesinde bu sorun ortadan kaldırılır.
 • Tıkanıklık problemi çözüldüğünde kamera yeniden devreye girer. Kuyu bulunana dek kamera ilerlemeye devam eder.
 • Gerekli durumlarda sonda verici ve özel dedektör de kullanılır.

Özellikle müstakil evlerde ya da kat sayısının az olduğu apartmanlarda rögar tespiti, dedektöre ek olarak kamera aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Sadece birkaç metre uzakta bulunan rögar kuyularını kamera yardımıyla bulmak mümkündür. Kameranın yetersiz kaldığı durumlarda dedektör, tıkanıklık açma makinesi veya sonda verici devreye girer.

Birçok kişi su tesisatında bir sorun yaşadığı zaman rögar kuyularının yerini merak eder. Gider tıkanıklıkları, su basması ya da geri tepme gibi durumlarla mücadele etmek için rögar kuyusunun bulunması daha kökten bir çözüm sunar. Rögar kapağını profesyonel yardım almadan tek başına bulmak genellikle çok zordur. Bu nedenle profesyonel yardım almayı düşünebilir ve kısa sürede rögar kuyunuzun nerede olduğunu bulabilirsiniz.

Tesisat Doktoru’nu Çağırın

Bahsettiğimiz sorunlardan şikâyetçiyseniz uzmanlık ve deneyim gerektiren bir uygulama olan rögar kapağı tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Güvenli ve sonuç odaklı bir çalışma prensibine sahip olan teknik ekibimiz, doğru yöntemleri ve ekipmanları kullanarak çalışır. İstanbul içinde hizmet veren 35 servis aracımız sayesinde dilediğiniz yere gelebilir ve rögar kapaklarının yerini bulabiliriz. Zamanınızı ve bütçenizi verimli bir şekilde değerlendirebilmeniz için Tesisat Doktoru olarak sizlere yardım etmeye hazırız.

Hemen Servis Çağır!
İstanbul'da kanalizasyon tıkanıklığı açma hizmeti arıyorsanız doğru yerdesiniz! 2 saat içinde adresinizdeyiz. Tıkanıklığı gidermek için hemen telefon edin veya WhatsApp üzerinden canlı destek talep edin!