Müşteri desteği
SORU VE CAVAPLAR
✨ Haziran ayı indirimleri ✨ Su kaçağı tespiti ve Tıkanıklık açma işlemlerinde %10'a varan indirimi kaçırmayın Hemen ara

Su kaçağı masrafını kim öder?

LG
Leyla Gezgin
Soru sahibi

5 yıldır kiracısı olduğum dairede su kaçağı problemi oluştu. Alt kattaki dairenin tavanında su damlaması oluştu. Su kaçağı tespit ücreti ve tamir masrafını kim ödemeli? Ev sahibi mi yoksa kiracı mı?

En iyi yanıt
Emrah Kayaoğlu en iyi yanıt veren Emrah Kayaoğlu
TesisatDoktoru.com Uzmanı

Su kaçağı gibi durumlarda, tamir masraflarının kim tarafından karşılanacağı kira sözleşmesinin şartlarına ve sorunun neden kaynaklandığına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel bir kural olarak, yapısal sorunlar ve tesisat gibi ana özelliklerle ilgili sorunlar genellikle mülk sahibinin sorumluluğundadır.

  • Kira Sözleşmesi: Kira sözleşmenizde, bu tür durumlar için kimin sorumlu olduğu belirtilmiş olabilir. Sözleşmeyi inceleyip, su kaçağı gibi arızaların kim tarafından karşılanacağına dair herhangi bir hüküm olup olmadığını kontrol etmek gerekir.
  • Sorunun Kaynağı: Eğer su kaçağı, kiracının kullanımından kaynaklanan bir sorun değilse (örneğin, kiracı tarafından yapılan bir hasar sonucu oluşmadıysa), genellikle mülk sahibi tarafından karşılanır. Ancak, kiracının ihmali veya yanlış kullanımından kaynaklanan sorunlar için kiracı sorumlu tutulabilir. Örneğin, birşeyler montaj etmek istediğinizde ve duvarı delerek su kaçağı sorununa sebep olduysa, kiracının sorumluluğundadır.

Sonuç olarak, su kaçağı tespit ücreti ve tamir masrafını kimin ödeyeceği, kira sözleşmesinin şartlarına ve sorunun kaynağına bağlı olarak değişecektir.

Bu cevap yardımcı oldu mu?
Yanıtlar

Yanıtlar

Su kaçağı masrafını kim öder? sorusuna verilen yanıtlar
Bu soruya yanıt verebilir veya benzer soruna sahipseniz sorunuzu yazabilirsiniz.
Yanıtla veya Sorunu Sor

Yanıtınız veya Sorunuz

Bu soru hakkında başka yanıt bulunamadı.