Su kaçağı problemi göz ardı edildiği zaman maddi kayıplara yol açabilecek sorunlardan biridir. Yeni nesil teknik ve cihazlarla gerçekleştirilen bakım ve onarım işlemleri sayesinde su kaçağıyla mücadele etmek mümkün! Bütçenizi koruyacak fiyatlarla gerçekleştirilen bakım ve onarım işlemleri, sizi uzun vadede büyük masraflardan kurtarabilir. Kameralı su kaçak tespit fiyatları hakkında detaylı bilgi almadan önce bu problemi yakından tanımak için yazının devamını okuyabilirsiniz!

Su Kaçağı Tespiti

Temiz ya da kirli suyun bina içinde hareket etmesini sağlayan tesisat sisteminde gerçekleşen su kaçakları binalarda çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Çimento ve ahşap gibi malzemelerin çürümesine, sararmasına, yıpranmasına veya kötü kokmasına neden olabilen bu durumu göz ardı etmemek gerekir.

Tesisatın birçok yerinde gerçekleşebilecek bu durumla mücadele etmek için su kaçağı problemini iyi anlamak gerekir. Konu hakkında hazırladığımız rehberi okuyarak su kaçağı problemi hakkında detaylı bilgi elde edebilir ve ihtiyaç durumunda bizimle iletişime geçerek bu problemi sizin için çözmemizi isteyebilirsiniz.

Su Kaçağının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçı yaşanıyorsa evinizde veya iş yerinizde su kaçağı bulunabilir:

 • Duvarda ya da tavanda ortaya çıkan kabarmalar,
 • Fayans veya derz boşluklarındaki alçının sararması,
 • Tavandan damlayan su,
 • Kalorifer ya da kombinin su damlatması,
 • Duvarlarda gerçekleşen rutubet ve renk değişimi.

Yukarıdaki belirtilerin bir ya da birkaçı ile karşılaştığınız zaman su kaçağından şüphelenebilirsiniz. Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız aşağıdaki kontrolleri yapmak da size yardımcı olabilir:

 • Su faturanızı kontrol edin ve geçmiş dönemlerle kıyaslayın. Son dönemde tüketim miktarında ve bedelinde sıra dışı bir artış olabilir.
 • Yaşam alanınıza su veren vananın saatini kontrol edin. Evdeki tüm musluklar kapalıyken dönmeye devam eden bir saat varsa bir yerlerde kaçak vardır.
 • Evinizi gözle muayene edin. Köşeleri, duvarları, tavanı ve banyoyu gözden geçirin.
 • Tüm muslukların sızıntı yapmadığından emin olun.

Hemen herkesin uygulayabileceği bu yöntemler sayesinde evinizde su kaçağı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Üstteki uygulamaları gerçekleştirmenize rağmen sonuç alamıyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uzman ekibimizin evinizde su kaçağı tespitinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Gizli Su Kaçağı Nedir?

Su kaçakları temelde gizli ve açık olmak üzere ikiye ayrılır. İsminden de anlaşılacağı üzere açık su kaçakları gözle görülebilen boru ya da diğer elemanlardan kaynaklanır. Gizli su kaçakları ise duvar içinde, tavanda ya da zeminde yer alan tesisat elemanlarının eskimesi veya zarar görmesiyle oluşur. Gözle kolayca görülemeyen bu kaçak türü uzun süre kendini belli etmeden tesisata ya da binaya zarar verebilir. Evlerde ya da iş yerlerinde yaşanan su kaçaklarının ciddi bir kısmı gizlidir.

Gizli su kaçağına uzun süre boyunca müdahale edilmezse ciddi bir maddi kayıp yaşanabilir. Böylesi durumlardan kaçınmak adına su tesisatınızın durumunu belli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Farklı nedenlerden ötürü gerçekleşen su kaçaklarıyla mücadele edebilen profesyonel ekibimiz bu işlem için farklı cihaz ve yöntemler kullanır. Herhangi bir kırma işlemi yapmadan su sızıntısının nerede olduğunu tespit edebiliriz.

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Farklı nedenlerden ötürü yaşanabilen su kaçaklarını tespit ederken kullandığımız cihazlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Tesisat Test Pompası

Su kaçağının yerini tam anlamıyla bulmadan önce eve su veren vanayı kapatıyoruz ve tesisata test pompası bağlıyoruz. Bu test pompası tesisat içinde dilediğimiz miktarda su basıncı elde etmemizi sağlıyor. Bu basınç tesisatın normal çalışma sistemini taklit eder. Böylece su harcamadan boru hattının durumu anlaşılabilir.

Sızıntılar genellikle suyun kabarmasına veya ses çıkarmasına neden olur. Bu sayede sızıntı durumu tespit edilir. Tesisat test pompaları düşük masrafla muayene yapmamıza yardımcı oluyor. Onarım işlemi sona erdikten sonra pompayı yeniden devreye sokuyoruz. Bu sayede tesisatın sağlıklı biçimde çalışıp çalışmadığını teyit ediyoruz.

2. Akustik Dinleme Cihazı

Sızıntı yapan borularda ve tesisat elemanlarında düşük miktarda titreşim meydana gelir. Normal şartlar altında bir insanın bu titreşimi hissetmesi mümkün değildir. Ancak akustik dinleme cihazlarını kullanarak bu titreşimi saptayabiliyoruz.

Sıra dışı titreşim tespit ettiğimiz noktaları detaylı biçimde inceleyerek kaçağın nerede olduğunu bulabiliyoruz. Titreşim cihazları fayans ya da zemin malzemesine zarar vermeden çalışmamıza imkân tanıyor. Uzman ekibimizle cihazdan azami verim alarak sadece birkaç dakika içinde kaçağın nerede olduğunu bulabiliyoruz.

3. Termal Kamera

Cisimleri etrafa yaydığı ısıya göre kategorize eden termal kameraları kullanarak su kaçağını tespit edebiliyoruz. Boru ve diğer tesisat elemanlarından sızan su, bu bölgedeki sıcaklığı artırabilir ya da düşürebilir. Termal kamera sayesinde tesisat içindeki anormal sıcaklık davranışlarını gözler önüne serebiliyoruz.

Özellikle sıcak su taşıyan borularda işe yarayan bu yöntem sayesinde evinize zarar vermeden kaçakların yerini buluyoruz. Kompakt bir tasarıma sahip olan özel termal kameralarımızı farklı tipteki binaları analiz etmek için kullanabiliyoruz.

4. Nem Ölçer Cihaz

Binalarda hasar oluşturmadan su kaçaklarını tespit ederken kullandığımız başka bir cihaz ise nem ölçerlerdir. Sızıntı şüphesi bulunan yerlerdeki katı cisimlerin nem oranı az miktarda değişir. Rutubet, renk değişimi ve koku gibi belirtiler olmadığı sürece bu sızıntıyı gözle görmek imkânsızdır. Nem ölçer cihazlarımız sayesinde boru etrafındaki katı nesnelerin nem oranını tespit edebiliyoruz.

5. Boru Görüntüleme Kamerası

Su kaçakları; boruların kırılması, delinmesi ya da eskimesi gibi nedenlerle gerçekleşebilir. Böylesi durumları tespit edebilmek için boru görüntüleme kameralarını kullanıyoruz. Farklı kalınlıktaki boruların içini gerçek zamanlı biçimde takip ederek sorunun meydana geldiği alanı tespit ediyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin tümü, tesisatı dışarıdan izleme imkânı sunuyor. Ancak boru görüntüleme kamerası sayesinde tesisatın içine girebiliyor ve probleme yol açan durumu canlı biçimde size gösterebiliyoruz.

Sözünü ettiğimiz yöntemlerin/cihazların bir kısmını ya da tamamını devreye sokarak detaylı bir analiz ortaya koyuyor, profesyonel ekibimiz ile kısa süre içinde su kaçağının nerede olduğunu buluyoruz. 

Su Kaçağı Tespit Fiyatları

Profesyonel ekiplerimizle verdiğimiz bir hizmet olan su kaçağı tamir fiyatları, çeşitli kriterlere göre belirleniyor. Bu kriterleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Hizmet sırasında kullanılması gereken cihaz/cihazlar,
 • Tamir için gereken malzeme miktarı,
 • Su kaçağının kapsadığı alan,
 • Muayene, bakım ve onarım işlemleri için gereken işçilik.

Su kaçağını kendi kendinize tespit etmeniz son derece zordur. Tespit için en etkili ürünlerden biri olan su kaçağı bulma cihazı termal kameranın fiyatı ise oldukça yüksektir. Bu veya benzeri bir cihazı satın almak yerine sizin için sunduğumuz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Kendi hâline bırakıldığı zaman çok daha geniş bir alana yayılacak olan su kaçaklarını erkenden çözmek sizleri ciddi bir masraftan kurtarır. Tesisatınızın ve yaşadığınız binanın zarar görmemesi adına bizimle iletişime geçebilir ve verdiğimiz hizmetten yararlanabilirsiniz. Su kaçak tespit fiyatları, bu sorunun büyümesiyle oluşacak masraftan çok daha düşük!

Neden Tesisat Doktoru'nu Tercih Etmelisiniz?

Profesyonel ekibimiz tarafından gerçekleştirilen su kaçağı tespiti ve onarımı size şu avantajları sağlar:

 • Sizin yaşadığınız sorunun benzerleriyle defalarca karşı karşıya kalmış, deneyimli bir ekibi hizmetinize sunuyoruz.
 • Yeni nesil cihazlar kullanıyoruz. Detaylı bir analiz yapabilmek için doğru kalibre edilmiş elektronik aletlerden yardım alıyoruz.
 • Kısa sürede işi tamamlıyoruz. Muayene ve onarım uygulamalarını asgari sürede bitiriyoruz. Bu sayede günlük hayatınız aksamadan su kaçağı sorununun çözülmesini sağlıyoruz.
 • Kırma/dökme olmadan su kaçağı tespitini yapıyoruz. Böylece sorunlu bölgeyi derhal bulup en doğru ve en az maliyetli şekilde duruma müdahale ediyoruz.
Tespit Yeriİşlem SüresiFiyatı
Daire30 Dk. – 1 Saat1000₺
Dubleks1 Saat1300₺
Tribleks2 Saat1750₺
Villa2.5 Saat2500₺
FabrikaAlanın boyutuna göre3000₺
Dış MekanAlanın boyutuna göre5000₺
Fiyatlarımız değişiklik göstermekte olduğu için tam fiyat için lütfen bizi arayınız.
Hemen Servis Çağır!
Acil su kaçağı problemleri için İstanbul'un her köşesinde yanınızdayız! 2 saat içinde kapınıza gelen hizmetimizle su kaçağınızı hızlıca çözüyoruz. Hemen şimdi bir telefon aramasıyla veya WhatsApp üzerinden canlı destek alarak su kaçağı derdinize son verin!