Pimaş borular, su tesisatlarının en önemli parçalarından biridir. İhmal veya hasar gibi sebeplerden dolayı bu borularda meydana gelebilecek sorunlar, evinize veya bütçenize zarar verebilir. Borulardaki tıkanıklık, kaçak, sızıntı, kırılma ya da çökme gibi problemlerle başa çıkmak için farklı cihazlardan yardım alınır. Bu cihazlar arasından ön plana çıkan boru görüntüleme kameraları, hem muayene hem tamir işlemlerinde kullanılabilir. Uzman bir ekip tarafından sorunların hızla çözülmesini sağlayan boru görüntüleme kameraları hakkında bilmeniz gereken detayları sizin için derledik. Kamerayla pimaş boru görüntüleme işlemi hakkında aklınıza takılan soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Pimaş Görüntüleme Hangi Durumlarda Yapılır?

Bilgisayar destekli kameralarla gerçekleştirilen pimaş görüntüleme işlemi şu durumlarda yapılabilir:

 • Giderde ya da ana hatta gerçekleşen tıkanıklıkları muayene etmek için kameralı görüntüleme teknolojisi kullanılır. Tıkanıklığa neden olan durum net bir biçimde gözler önüne serilir. Böylece çözüm için doğru ekipmanlar ve yöntemler tercih edilebilir.
 • Su kaçaklarının ya da sızıntılarının yerini bulmak için kameralı görüntülemeden yardım alınabilir. Duvar, tavan ya da zemindeki tesisat elemanlarında meydana gelen sızıntıları çıplak gözle görmek çok zordur. Tesisat içine gönderilen kamera sayesinde sızıntının tam olarak nerede meydana geldiği bulunabilir.
 • Önlem amaçlı gerçekleştirilen genel muayenelerde boru görüntüleme kameraları tercih edilebilir. Henüz problem yaratmayan ancak ihmal edildiği zaman çeşitli sorunlara sebep olabilecek küçük arızaları tespit etmek için tesisatın içine kamera yerleştirilebilir.
 • Tesisat elemanlarında delik, çatlak, kırık ya da çökme olduğu düşünülüyorsa bu yöntemden yardım alınır. Güvenli biçimde gerçekleştirilen muayene sayesinde sıkıntının nerede olduğu bulunur.
 • Tıkanıklık ya da kaçak problemi çözülmesinin ardından son bir defa tesisatı kontrol etmek için bu kameralar kullanılır. Gerçekleştirilen kontrol sayesinde problemin tamamen ortadan kaldırıldığı teyit edilir.

Kamerayla gider görüntüleme işleminin sağladığı en büyük avantaj; duvara, zemine, tesisata ya da mobilyalara zarar vermeden çalışma imkânıdır. Uzman bir teknik ekip tarafından kullanılan boru görüntüleme kamerası sayesinde derz ve fayansları kırmadan tesisatın içi kontrol edilebilir. Verimli biçimde çalışma olanağı sunan kameralarla kısa sürede sorun teşhisi yapılır. Böylece zaman ve enerji israfı yapmadan tıkanıklıklar açılabilir, sızıntılar giderilebilir ya da genel muayene tamamlanabilir.

Pimaş Görüntülemesi Yaptığımız Gider Türleri

Pimaş boru görüntülemesi sırasında kullanılan tesisat türlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Alaturka ya da alafranga tuvaletlerin giderlerini incelerken boru görüntüleme kameralarını kullanıyoruz. Kamerayı hareket ettirmek için kullandığımız hortum yeterince uzun olduğu için tesisatın derinliklerine iniyoruz.
 • Standart tuvalet giderlerine göre daha dar bir yapısı bulunan pisuvar tesisatlarını muayene etmek için özel kameralardan yardım alıyoruz. Şahsi ya da umumi tuvaletlerde meydana gelen sıkıntıların kaynağını kolayca buluyoruz.
 • Banyo ya da mutfak lavabolarında yaşanan sorunları çözebilmek için gider borularını kamerayla görüntülüyoruz. Esnek biçimde hareket edebilen hortum sayesinde dar borular içinde rahatlıkla yol alıyoruz.
 • Binaların ana hatlarında meydana gelen arızaları teşhis edebilmek için tesisatın içini görüntülüyoruz. Toprağı kazmadan ya da parke taşlarını kaldırmadan ana hatların içindeki durumu gözlemliyoruz.
 • Bahçede kullanılan suyun tahliye edilmesini sağlayan gider hattının içine kamera yerleştirerek boruları yakından inceliyoruz. Hem yazlık hem kışlık bahçelerde yer alan tesisatları bu şekilde muayene ediyoruz.
 • Apartman dairelerinin ortaklaşa kullandığı balkon giderlerini görüntülerken kameradan yardım alıyoruz. Genellikle çeşitli maddelerden ötürü tıkanan balkon giderlerini güvenli bir biçimde kontrol ediyoruz.
 • Duş kabini ve küvet giderlerinde yaşanan tıkanıklıkları ya da çöküntüleri, boru görüntüleme kamerası sayesinde tespit ediyoruz. Risk barındırmayan bu yöntem sayesinde en iyi çözüm için hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğini belirliyoruz.

Su Kaçağı Tespitinde Pimaş Görüntüleme İşlemi

Kameralı su kaçağı tespiti, en iyi sonucu uzman bir ekip tarafından incelendiği zaman verir. Metrelerce uzunluğa sahip bir kablonun ucuna yerleştirilen kamera sayesinde tesisatın içindeki durumu gözlemlemek kolaylaşır. Boru görüntüleme kamerasıyla su kaçağı tespit etmenin sunduğu en büyük avantaj, tesisatın içinden net bir görüntü alınmasıdır. Diğer yöntemler bu tür bir avantajı beraberinde getirmez. Bu süreç şöyle ilerler:

 • Akustik dinleme cihazı, termal kamera ve nem ölçer gibi cihazlara ek olarak kullanılan boru görüntüleme kamerasının ucunda LED ışık yer alır. Bu LED ışık, tesisatın içini aydınlatarak net bir biçimde görüntü alınmasını sağlar.
 • Boru görüntüleme kameraları sayesinde tesisatın içinde yaşanan sıkıntıları çıplak gözle görmek mümkün hâle gelir.
 • Termal kamera ya da akustik dinleme cihazı sayesinde sızıntının yaşandığı yer büyük ölçüde belirlenir.
 • Tam olarak hangi tesisat elemanında kaçak olduğunu bulmak için boru görüntüleme kamerası devreye girer.
 • Kamera sayesinde gerçekleştirilen muayeneden sonra tesisattaki problemle alakalı somut delillere ulaşılır.

Hatalı gerçekleştirilen çözüm yöntemlerindeki sıkıntı, genellikle teknik ekibin bazı varsayımlarda bulunması ya da ihtimallere dayalı biçimde çalışmasıdır. Boru görüntüleme kamerası bu durumun önüne geçer. Yaşanan sıkıntıyı net biçimde gözler önüne serdiği için doğru çözüm yöntemini belirlemek kolaylaşır.

Tıkanıklık Açma İşleminde Pimaş Görüntüleme

Yemek atıkları, yağlar, suda çözünmeyen maddeler ya da inşaat kalıntıları nedeniyle meydana gelen tıkanıklıklarla mücadele etmek için kullanılması gereken aparatlar değişkenlik gösterir. Profesyonel ve işinin ehli bir ekip, kameralı tıkanıklık açma yöntemi sayesinde sorunun meydana geliş yerini ve nedenini belirleyebilir. Kameradan alınan görüntüler sayesinde çözüm için hangi robotların ya da aparatların kullanılması gerektiği tespit edilir.

Anlık görüntü sunan kameralar hem teknik ekibin hem ev sahibinin tesisattaki problemi kendi gözleriyle görmesine imkân verir. Bebek bezi, ped, sünger, saç kalıntısı ya da kireç gibi nedenlerden ötürü tıkanabilen lavabolarda ve giderlerde kesin çözüm için kameralı görüntüleme cihazları tercih edilir. 

Tesisatta yaşanan sorunları teşhis etmek için kamera kullanılmaması ise çeşitli riskleri beraberinde getirir. Bu riskleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kamerasız gerçekleştirilen müdahalelerde eski ve işlevselliği az olan yöntemlere başvurulması zaman israfına neden olabilir. 
 • Enerji boşa harcanır. Tıkanıklığın ya da sızıntının nerede olduğunu bulmak için farklı ihtimaller hesaba katılır.
 • Kimyasal maddelere başvurulabilir. Boya ve diğer kimyasal malzemelerin devreye girdiği muayene işlemleri sağlık açısından sorun yaratabilir.
 • Gereksiz masraf yaratabilir. Kamerasız bir şekilde geleneksel yöntemler uygulanırken fayanslar ya da derzler kırılabilir.
 • Problem tekrar edebilir. Bakım ya da onarım işleminden sonra kamerayla son kez kontrol yapılmazsa benzer problemle bir daha karşılaşılabilir.

Tesisatınızda meydana gelen sorunları çözmek için profesyonel yardım arıyorsanız kameralı görüntüleme cihazları kullanan firmalara yönelebilirsiniz. Profesyonel yardım olmadan tek başınıza bu cihazları kullanma şansınız çok düşüktür. Tesisatın içinde boru görüntüleme kameralarından en iyi verimi almak için belli ölçüde uzmanlık ve deneyim gerekir.

Kameralı Pimaş Görüntüleme İçin Tesisat Doktoru’nu Arayın

Su tesisatınızda tıkanıklık veya kaçak gibi problemler varsa kameralı pimaş açma işleminin uygulanması, sizi çözüm sürecine götürür. Bu tür sorunların ihmali, ileride daha büyük ve masraflı bir sorunla karşılaşmanıza neden olabilir. Deneyimli ekibimiz ve kullandığımız yeni nesil cihazlar sayesinde farklı türdeki pimaş boruların içini rahatlıkla görüntülüyoruz. İstanbul içinde ikâmet ediyor ve pimaş borularda meydana gelen sızıntıları ya da tıkanıklıkları gidermek istiyorsanız Tesisat Doktoru olarak hizmetinizdeyiz.

Hemen Servis Çağır!
Pimaş borularınızda sorun mu var? İstanbul genelinde 2 saat içinde hizmetinizdeyiz! Uzman ekiplerimizle görüntüleme ve teşhis hizmetimiz için bir telefon veya WhatsApp canlı destek yeterli!