Su tesisatlarını olumsuz biçimde etkileyen kanalizasyon tıkanıklıklarıyla mücadele etmek için çoğu zaman profesyonel bir yardım gerekir. Uzun süren ihmaller ya da hatalar sonucunda ortaya çıkan kanalizasyon tıkanıklarını kökten çözebilmek için bu yardımlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kanalizasyon tıkanıklıklarının nedenlerini ve çözüm yöntemlerini açıkladığımız içeriğimize göz atarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tıkanan kanalizasyon borularıyla alakalı yardıma ihtiyaç duyuyorsanız İstanbul içinde 35 tane servis aracıyla hizmet veren ekiplerimizi çağırabilirsiniz.

Kanalizasyon Boruları Neden Tıkanır?

Kanalizasyonların tıkanma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tuvalet giderlerine atılan bebek bezi, çöp torbası, poşet ve temizlik malzemesi gibi suda çözünmeyen cisimler bir süre sonra kanalizasyon tesisatının tıkanmasına neden olabilir.
 • Suda erimeyen tuvalet kâğıdı, peçete, karton ve ıslak mendil gibi ürünlerin kanalizasyon içinde birikmesi nedeniyle tıkanıklıklar meydana gelebilir.
 • Mutfak ve banyo eviyesine atılan saç telleri ya da temizlik malzemeleri tesisatın içinde birikebilir ve bir süre sonra tesisatta tıkanıklık ortaya çıkabilir.
 • Evde temizlik yaparken kullanılan suyun tuvalete ya da banyo giderine dökülmesi tıkanıklıklara neden olabilir. Temizlik sırasında paspasta biriken toz, kir, saç gibi maddeler gidere döküldükten sonra birikerek kanalizasyonu tıkayabilir.
 • Kanalizasyon borularının eskimesi, tesisat ekipmanlarının yıpranmasına ve tıkanıklıklara ortam hazırlayabilir.
 • Tesisat elemanlarında meydana gelen delikler, kırıklar ya da bağlantı hataları kanalizasyon tıkanıklığına neden olabilir.
 • Kanalizasyonu tıkamadan gideceği düşünülen yemek kalıntıları, yağlar, kahve telvesi ya da çay posası zaman içinde boruların çapını daraltabilir. Bu daralma, kanalizasyon tıkanıklığına yol açar.
 • Künk boruların ek yerlerinde meydana gelen açıklıklar kanalizasyonun tıkanmasına neden olabilir.
 • Kanalizasyon kuyusunun yanlış konumlandırılması bir süre sonra tıkanıklığa davetiye çıkarır. Binanın zemini ve kanalizasyon kuyusu arasında yeterli yükseklik farkı yoksa tuvalet kalıntıları gerekli bir biçimde tesisattan atılamaz.

Sıraladığımız maddelerden anlaşılacağı üzere kanalizasyon tıkanıklıkları, genellikle kullanıcı hatasından dolayı meydana gelir. Kullanıcıların ulaşamayacağı kısımlarda gerçekleşen bu tıkanıklıklarla mücadele etmek, profesyonel yardım alınmadığında oldukça zordur. Bu durumda konu hakkında deneyimli bir ekipten yardım almayı değerlendirebilirsiniz.

Kanalizasyon Tıkanıklığını Nasıl Açıyoruz?

Farklı tip kanalizasyonlarda meydana gelen tıkanıklıkları açarken şu adımları izliyoruz:

 • En başta, kanalizasyon kuyusunun yerini buluyoruz. Özellikle eski binalarda kanalizasyon kuyusunun yerini bulmak uzmanlık ve deneyim gerektiriyor. Tesisata, evinize ya da mobilyalarınıza zarar vermeden kanalizasyon hattının yerini tespit edebiliyoruz.
 • Kuyu bulunduktan sonra tıkanıklığın meydana gelme nedenini tespit ediyoruz. Bu tespit doğru biçimde yapıldıktan sonra çözüm için en uygun yöntemi seçiyoruz.
 • Doğru ekipman ve aparatlar sayesinde tıkanıklığı açıyoruz. Uygulamanın gerektirdiği işçilik ve personel sayısına göre sorunun çözülme süresi değişebiliyor.
 • Sorunun tekrarlamaması için kanalizasyon borusunu son kez kontrol ediyoruz.

Kırmadan ya da tesisat ekipmanlarını değiştirmeden kanalizasyon tıkanıklıklarını açabiliyoruz. Bu noktada künk borulara özellikle değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Künk boruların ek yerlerinde oluşan açıklıklardan kaynaklanan tıkanıklıklarda özel bir yol izliyoruz. Çökmüş olan künk boruları güvenli biçimde değiştirebilmek için toprağı kazarak bu tesisat ekipmanlarını yenileriyle değiştiriyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz bu çalışma sayesinde künk boruya bağlı olarak meydana gelen tıkanıklıklardan tamamen kurtuluyoruz.

Kanalizasyon Tıkanıklığını Açmak İçin Kullandığımız Cihazlar

Kanalizasyon açma sürecinde çeşitli makineler, robotlar ya da cihazlardan yardım alıyoruz. Yeni nesil teknolojiler sayesinde somut delillere dayanarak bir çözüm yöntemi belirleyebiliyoruz. Bazı durumlarda bu cihazları eş zamanlı kullanarak tıkanıklıkların olabildiğince kısa bir zamanda açılmasını sağlıyoruz.

Kameralı Görüntüleme Cihazı

Farklı çap değerlerine sahip boruların iç kısmını görüntülemeye yarayan kameralı cihazlar, çok kısa bir sürede sorunun nedenini tespit etmemizi sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü lensler sayesinde tıkanıklığın tam olarak hangi cisimden ya da durumdan kaynaklandığını buluyoruz. Bu kameralı görüntüleme cihazları, herhangi bir yeri kırmadan ya da toprağı kazmadan çalışmamıza yardımcı oluyor. Problemi çözdükten sonra kamerayı yeniden kanalizasyona yerleştirip tesisatın son durumunu gözlemliyoruz.

Kanal Açma Makinesi

Lağım tıkanıklığını açma işlemi için kullandığımız bu makinenin farklı aparatları bulunuyor. Tıkanıklığa neden olan duruma göre farklı aparatlar arasından seçim yaparak kanal açma makinesini kullanıyoruz. Yüksek dönüş hızına sahip yayı tesisatın içine gönderiyoruz ve sorunun çözülmesini sağlıyoruz. Kanalizasyon kuyusunu bulurken de bu makineyi kullanıyoruz. Yayın ucuna yerleştirilen sensör sayesinde kuyunun yerini tespit edebiliyoruz. Böylece verimli bir biçimde çalışarak sorunu kökten çözme sürecimiz hızlanıyor.

Sonda Vericisi

Kanal açma makinesinin ucuna takılan sensörden gelen sinyalleri sonda vericisi sayesinde takip ediyoruz. Eski binalarda yer alan kanalizasyon kuyularını nokta atışıyla bulup zamanı verimli biçimde kullanıyoruz. Kazı çalışması yapmadan, ihtimallere bel bağlamadan ve işi şansa bırakmadan kanalizasyon kuyusunun yerini tespit ediyoruz.

Lağım Çukuru Temizliği

Tuvalet ya da banyo tesisatındaki suyun geri teptiği bir durumda fazla miktarda kalıntının lağım (foseptik) çukurunda birikmiş olma ihtimali var. "Lağımdan su gitmiyor" diye şikâyet edenlerin de yaşadığı sorun genellikle bundan kaynaklanıyor. Lağım çukuru, uzun süre bakımsız bırakılırsa ya da özensiz kullanılırsa zaman içinde dolmaya meyilli. Bu çukurlar, belli bir doluluk oranına ulaştığında tuvaletten kötü kokular yayılmasına ve su gelmesine sebep oluyor. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında lağım çukurunu düzgün biçimde temizlemek gerekiyor.

Lağım çukurlarının içinde biriken atıklardan kurtulmak için yapılan foseptik kuyusu temizliği için genellikle vidanjör kullanılır. İhmal edildiği zaman kötü kokuya, hijyen sorunlarına ya da tesisat tıkanıklığına neden olan bu sorunun olabildiğince erken biçimde çözülmesi için profesyonel bir yardım alınmasını tavsiye ediyoruz.

Kanalizasyon Tıkanıklığını Açan Firmalar

Tıkalı kanalizasyonu açmak için başvuracağınız firmalar arasından tercih yaparken şu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Uzman personellerle çalışan ve birkaç kişilik ekiplerle olaya müdahale eden firmaları öncelik hâline getirin.
 • Firmanın ekipmanları hakkında fikir sahibi olun. Yeni nesil teknolojilerden yardım alanları ön planda tutun.
 • İşlem sırasında minimum hasar güvencesi veren firmalardan yardım alın.
 • Firmanın hangi konularda deneyim sahibi olduğunu teyit edin.
 • Yaşadığınız şehirde hizmet veren ekiplerin ne kadar sürede evinize gelebileceğini öğrenin.

Kanalizasyon tıkanıklığını açabilen firmaların teknik becerileri ve deneyim seviyeleri farklılık gösterir. Bahsettiğimiz maddeleri göz önünde bulundurduktan sonra kanalizasyon tıkanıklığını açma işi için ücretlendirme kısmına gelebiliriz.

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma Ücretleri

Kanalizasyonları açmak için verilen bu hizmetin ücreti şu kriterlere göre değişebilir:

 • Tıkanıklığın meydana getirdiği sorunun büyüklüğü,
 • İşlem için gerekli ekipmanlar,
 • Uygulama için harcanacak zaman,
 • Tüm süreç boyunca çalışması gereken personel sayısı,
 • Kanalizasyon tıkanıklığının ne kadar derinde meydana geldiği.

Görmezden gelindiği zaman tesisatınızı ve sağlığınızı riske atan kanalizasyon tıkanıklıklarını olabildiğince erken bir biçimde çözmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi durumda ortaya çıkan problemler uzun vadede büyük masraflara sebep olabilir.

Tesisat Doktoru’nu Çağırın

İstanbul içinde ikâmet ediyor ve kanalizasyon tıkanıklıklarından kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaşadığınız problemi çözmek için tüm ekipmanlarımızla kısa sürede adresinize ulaşıp yaşadığınız sorunu hızlı bir şekilde ortadan kaldırıyoruz. Kanalizasyonda taşma, tıkanıklık, kötü koku veya tesisattan su gelmesi gibi problemler söz konusuysa sizin için uygun çözüm yöntemlerini belirliyoruz. Güvenli ve kökten bir çözüm arıyorsanız Tesisat Doktoru olarak sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Hemen Servis Çağır!
İstanbul'da kanalizasyon tıkanıklığı açma hizmeti arıyorsanız doğru yerdesiniz! 2 saat içinde adresinizdeyiz. Tıkanıklığı gidermek için hemen telefon edin veya WhatsApp üzerinden canlı destek talep edin!