Su kaçakları, günümüzde sık karşılaştığımız su tesisat sorunlarıdır. Su kaçağı bulma artık eskisi gibi her tarafı kırıp dökerek yapılmıyor. Bu işlemleri firmamız teknolojik aletlerle yapmaktadır. Zamanla gelişen son teknoloji su kaçağı tespit aletleri firmamız tarafından kullanılmaktadır. Bu aletleri, akustik dinleme yöntemi ile çalışan ve ısıya duyarlı olarak çalışan termal kameralı yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Her iki yöntemle de su kaçak tespiti konusunda garantili çalışmalar yapıyoruz. İstanbul'un tüm semtlerine su kaçağı tespit konusunda hizmet veriyoruz.

 

                Günümüzde cihazla su kaçağı bulma teknolojik aletler kullanılarak yapılabildiği gibi tecrübe de gerekmektedir. Çünkü bazen su kaçaklarını bulmak için kullandığımız teknolojik aletler bile yetersiz kalmaktadır. Özellikle tuvalet taşlarının ve yer süzgeçlerinin bağlantısında yapılan hatalar ancak tecrübe ile bulunabilmektedir. Bunun yanında plastik borularda kaynak hatası dediğimiz hatalar da zor bulunabilen su kaçağı sorunlarıdır. Böyle yerlerden çok az sızdırma yaptığı için bu tür kaçakları bulmak biraz daha fazla zamanımızı alıyor. Ama hiçbir zaman imkânsız diye bir şey yoktur.

                Bilhassa eski binalarda oluşan su kaçağı sorunlarının başlıca nedenleri, eski demir borulu su tesisatı olan dairelerde hala değişim yapılmamış olmasından dolayıdır. Bu tür yerlerde kırmadan su kaçağı bulma işlemini noktasal olarak da yapabiliyoruz. Fakat tamirini kırmadan yapamıyoruz. Demir boruların kullanıldığı en son tarih yaklaşık 1993 yılları civarıdır. Kabaca bir hesap yaptığımızda en son demir boru yaklaşık 20 yıl önce monte edilmiştir. 20 yıl da demir borunun toplam kullanım ömrü demektir. Su tesisatında demir boru olduğunu tespit ettiğimiz yerlerde müşterilerimize bir an önce borularını değişim yapmasını öneriyoruz. Ama yine de emin olmak isteyen müşterilerimize noktasal su kaçağı tespiti yapıyoruz ve boru etrafını açarak çürümüş olan yerleri gösteriyoruz. Zaten bu gibi demir boru olan yerlerde su kaçağı olmasa da genel olarak su tazyikinin azalması da gündeme gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan müşterilerimiz bizden yardım istemektedirler. Ama maalesef bu gibi demir borulara yapılacak her türlü işlemler sonuç vermeyecektir. Hatta kimyasal maddelerle ya da herhangi başka aletlerle yapılacak müdahaleler daha da kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu müdahaleler sonrasında su kaçağı sorunları oluşmaktadır.

               

                Su kaçağı nasıl bulunur? Bu sorunun cevabı çok merak edilmektedir. Kısaca yaptığımız işlemlerden bahsedeyim. Öncelikle su tesisat kaçağı olan adrese gittiğimizde ilk yaptığımız işlem temiz su tesisatını test etmektir. Soğuk suyu test ettikten sonra eğer kaçak yok ise sıcak suyu test ederiz. Tabii bu işlemi yapabilmek için kombi bağlantılarını söküyoruz. Sıcak su tesisatı da kontrol edildiğinde eğer kaçak var ise kaçırma hızına göre akustik dinleme aleti veya termal görüntüleme kamerasıylanoktasal su kaçağı tespiti yapıyoruz. Arkasından su kaçağı tamiri de bir veya iki fayans kırılarak yapılıyor. Eğer sıcak su borularında da kaçak çıkmaz ise pis su görüntüleme kamerası ile gider borularınızı kontrol ediyoruz. Pis su kaçağı yada pimaş kaçağı daha az rastlanan problemlerdendir. Eski binalarda pis su borularının eskimesinden dolayı ek yerlerinden sızdırmalar olabilmektedir. Bunun için binanın yaşına bakıyoruz. 15-20 yıllık binalarda pis su borularında da meyil yoksa contalarından su kaçağı problemleri meydana gelmektedir. Yeni yapılan veya değiştirilen pis su borularında da kırık ve çatlaklar olabilmektedir. Pis su boru tamiri veya pimaş tamiritemiz su boru tamirine göre daha zordur. Tamir sırasında kırılan yerler birden fazla olabilmektedir.

               

                Su kaçağı olduğunu nasıl anlarız? Duvarlarımızda oluşan küflenmeler ve rutubetlenme bize ilk olarak su kaçağı olduğunu haber verir. Bu gibi durumlarda ilk önce su saatimizi kontrol etmeliyiz. Eğer bütün musluklar kapalı olduğu halde su saatinin göstergeleri hareket ediyorsa ciddi bir su kaçağı probleminiz var demektir. Ama korkmayın, evimin her tarafı kırılacak diye üzülmeyin. Bu tür su kaçağı problemlerini noktasal olarak tespit ediyoruz. Eğer su saatinde bir hareketlenme yok ise kombi basınç göstergesini kontrol etmeliyiz. Eğer kombiye her gün veya gün aşırı su eklemesi yapıyorsak bu da su kaçağı olduğunun habercisidir. Bu gibi durumlarda kalorifer tesisatını kombiden ayırarak test yapıyoruz ve yine kaçırma hızına göre cihazla su kaçağı bulma işlemini yapıyoruz.