Banyo ve mutfak gibi yerlerde meydana gelen su kaçakları ya da sızıntıları mülk sahipleri için oldukça endişe vericidir. Fayans altı su kaçakları, yeni nesil teknolojik cihazlar sayesinde kolayca çözülebilir. Evinizde ya da iş yerinizde bulunan fayansların altında su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız profesyonel bir ekipten yardım alarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Fayans ve Seramik Altındaki Su Kaçağı Tespit Edilir mi?

Çeşitli cihazlar sayesinde fayans altındaki su kaçağını tespit etmek mümkündür. Bu süreçte boru türüne, mekâna ve kaçağın etkilediği alanın genişliğine göre farklı türdeki cihazlardan yardım alınabilir. Profesyonel ekibimiz aşağıdaki cihazları kullanarak fayans ya da seramiklerin altındaki su kaçaklarını veya sızıntılarını bulabilir.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Bulma

Birçok alanda verimli biçimde kullanılabilen termal kameralar sayesinde duvar, tavan ya da zemindeki gizli su kaçakları kolaylıkla bulunabilir. Fayansların ya da seramiklerin altındaki borularda kaçak olduğu zaman buradaki sıcaklık seviyesi değişir. Sızan suyun sıcaklık derecesine göre duvardaki, zemindeki ya da tavandaki malzeme ısınabilir veya soğuyabilir. Özel bir ekranı bulunan termal kameralardan yardım alan ekibimiz fayanslara zarar vermeden su kaçağını tespit eder.

Ekiplerimizin sıklıkla kullandığı bu cihazlar sayesinde tesisatı ya da duvar kaplama malzemelerini kırmadan çalışmak mümkündür. Su kaçağı şüphesiyle çağırdığınız profesyonel ekibimiz, evinizde termal kamerayla muayene yaparak kaçağın yerini kısa sürede bulabilir.

Akustik Dinleme Cihazıyla Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağının tesisatı kırmadan tespit edilmesini sağlayan başka bir teknolojiyse akustik dinleme cihazıdır. Su tesisatında gerçekleşen ufak çaplı sızıntılar ve kaçaklar, bulundukları ortamda çok küçük titreşimler meydana getirir. Bu titreşimleri günlük hayatta hissetmek ya da duyabilmek mümkün değildir. Hassas ölçüm yapabilen akustik dinleme cihazlarını kullanan teknik ekibimizse birkaç dakika içinde su kaçağının yerini tespit edebilir.

Akustik dinleme cihazları duvar ya da zemin kaplama malzemesinin üzerine yerleştirildiği anda ölçüm yapmaya başlar. Uzman personelimiz cihaz üzerindeki sayıları takip ederek su kaçağının yerini bulur. Hızlı ve verimli biçimde sonuç almaya yarayan akustik dinleme cihazları ekiplerimizin farklı mekânlarda rahatlıkla çalışmasını sağlar.

Nem Ölçer Cihazla Su Kaçağını Bulma

Fayans ve seramik altında su kaçağı bulmak isteyen ekiplerimiz bazı durumlarda nem ölçer cihazları kullanmayı tercih eder. Nem miktarının su sızıntısından ötürü yüksek derecelere ulaştığı durumlarda bu cihazlar devreye girer. Üç santimetrelik bir alandaki nem miktarını ölçebilen bu cihazlar sayesinde ekibimiz doğru noktaya odaklanarak tamir işlemlerini başlatır.

Su Sızıntısının Sebepleri

Binaların farklı yerlerinde gerçekleşebilen su sızıntısı ve kaçaklarının sebepleri şu şekilde özetlenebilir:

 • İnşaat ya da bakım işlemleri sırasında ortaya koyulan zayıf işçilik nedeniyle su kaçakları yaşanabilir. Yanlış tesisat elemanları seçmek, boruları birbirine doğru biçimde bağlamamak ya da kalitesiz malzemeler kullanmak bir süre sonra kaçaklara neden olabilir.
 • Tesisat elemanları her ne kadar uzun ömürlü malzemelerden üretilse de bir süre sonra eskir. Eskiyen tesisat elemanlarının delinme ya da kırılma ihtimali çok yüksektir. Ortada herhangi bir ihmal ya da hata olmasa bile borularda su kaçağı gerçekleşebilir. Bu durum özellikle eski binalarda sıklıkla meydana gelir.
 • Dekoratif amaçlar için tercih edilen saat, tablo, resim ya da fotoğrafları duvara asarken çakılan çiviler ya da vidalar tesisat borularına girerse bir süre sonra su kaçağı yaşanabilir.
 • Fazla kireçli suların kullanıldığı binalarda tesisat boruları bir süre sonra sızıntı yapmaya başlayabilir.
 • Organik ya da inorganik maddeler nedeniyle tıkanan borular yüksek basınca maruz kaldığı için bir süre sonra su kaçırabilir.
 • Tesisat içinde akan suyun basıncı ortalamanın çok üzerindeyse sistem içinde kaçak meydana gelebilir.

Fayans Altında Su Kaçağı Varsa Ne Yapmalıyım?

Evinizdeki fayansların ya da seramiklerin altında su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız şu adımları atabilirsiniz:

 • Daireye su veren vanayı kapatın.
 • Suyla çalışan bulaşık ve çamaşır makinesi gibi elektronik aletleri kullanmayın.
 • Zeminde fazla miktarda su biriktiyse mobilyaları, halıları, kilimleri ve elektronik aletleri koruma altında tutun. Nem ya da su nedeniyle zarar görebilecek her şeyi kuru bir yerde muhafaza edin.
 • Paspas kullanarak zemini kurulamaya çalışın.
 • Havlu, bornoz, battaniye ya da kazak gibi kalın ürünlerle su kaçağını kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Kaçağa müdahale edecek ekip eve gelene dek bekleyin ve kaçağı tek başınıza çözmeye çalışmayın. Yanlış uygulamalar su kaçağının yarattığı etkileri daha kötü hâle getirebilir.
 • "Aşağı kata su akıyor!" diyorsanız komşunuzla iletişime geçin ve hasar tespiti yaptırın. Kaçağın etkilediği alana göre farklı çözüm yöntemleri gündeme gelebilir.
 • Evinizin tavanı su damlatıyorsa muhtemelen üst komşunuzun tesisatında bir sorun vardır. Böylesi bir durumda komşunuzla ortak bir plan belirleyerek profesyonel destek alın.

Ufak çaplı su sızıntılarını ortadan kaldırmak isteyen kişiler kimyasal malzemeleri kullanmayı düşünür. Bazı kimyasal malzemeler çok küçük sızıntılara neden olan hasarları ya da delikleri tamir edebilir ancak bu tür ürünler sağlık açısından çeşitli riskleri beraberinde getirir. Kesin çözüm elde etmek istiyorsanız profesyonel bir ekipten yardım almanız gerekir. Böylece sorunun yeniden meydana gelmesini engelleyebilir ve tesisatınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Fayans Altındaki Su Kaçağının Tespiti ve Tamiri

Eskiyen, delinen, kırılan ya da patlayan su borusu nedeniyle meydana gelen kaçakları veya sızıntıları tespit etmek için üstte bahsettiğimiz cihazlar kullanılır. Bu süre zarfında tam olarak nasıl bir yöntem izleneceğini profesyonel ekiplerimiz belirler. Kaçağın büyüklüğüne ve yarattığı etkiye göre termal kamera, akustik dinleme cihazı ya da nem ölçer aynı anda kullanılabilir. Tesisatı onarırken hatasız çalışmak için kaçağın tam olarak nerede olduğunu bulmak gerekir. Sızıntı yapan bölge tespit edildikten sonra ev sahibine bilgi verilir. Ev sahibinden onay alınınca tamir işlemine geçilir.

Su kaçaklarını tamir ederken izlenecek adımlar farklı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Sorunu tamamen ortadan kaldırmak isteyen ekiplerimiz kaçağa neden olan tesisat elemanını değiştirme yoluna gider. Bu işlem için ilgili yerin açılması, hasarlı elemanın yeni bir parçayla değiştirilmesi ve tüm bağlantıların sıkı biçimde yapılması gerekir. İşlem sona erdikten sonra doğru dolgu malzemesi kullanılarak borular yeniden gizlenir. Gerekli durumlarda fayans ve derzler yerine takılır ya da boya işlemi yapılır.

Ufak çaplı su sızıntılarını ihmal etmek uzun vadede çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olur. Rutubet, kötü koku ve çürüme gibi yan etkilere sahip olan su kaçaklarını doğru zamanda çözmek bütçe açısından ciddi avantaj sağlar. İhmal edildiği zaman ev sahiplerini büyük masraflara sokabilen fayans altı su kaçakları ya da sızıntılarını ortadan kaldırarak sağlıklı biçimde çalışan bir tesisata sahip olabilirsiniz.

Tesisat Doktoru’nu Çağırın

Tesisat Doktoru olarak bilgili ve deneyimli kadromuzla yaptığımız detaylı muayene sayesinde evinizdeki ya da ofisinizdeki su sızıntılarını tespit edebiliyoruz. Teknolojik cihazlar sayesinde kaçağın yerini nokta atışıyla buluyor ve sizin için uygun olan tamir yöntemini belirliyoruz. Su kaçağı tamiri sırasında tercih ettiğimiz teknikler ve malzemeler sayesinde bu sorunun yeniden meydana gelme riskini asgari düzeye indirebiliyoruz. Aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan su kaçağından kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Servis Çağır!
Acil su kaçağı problemleri için İstanbul'un her köşesinde yanınızdayız! 2 saat içinde kapınıza gelen hizmetimizle su kaçağınızı hızlıca çözüyoruz. Hemen şimdi bir telefon aramasıyla veya WhatsApp üzerinden canlı destek alarak su kaçağı derdinize son verin!