Tuvalet tıkanıklığı sorunu hemen herkesin başına gelebilir. Tuvalet gider açma işlemi için sirke, limon tuzu, kaynar su, karbonat gibi malzemelerden yardım alabilirsiniz. Bunlara ek olarak birçok evde bulunan ince, uzun ve sert cisimleri de kullanabilirsiniz. Eğer "Evde gider nasıl açılır?" ya da "Tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?" diye merak ediyorsanız rehber niteliğindeki yazımızı inceleyebilir, bahsedeceğimiz 8 yöntemle bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz!

Tuvalet Tıkanıklığının Sebepleri

Sürekli tıkalı klozeti açmak zorunda kalıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız ilk olarak tıkanıklığa nelerin sebep olduğunu tespit etmeniz gerekir.

Apartman ya da bina içindeki su tesisatının bir parçası olan tuvalet ve lavabolar temelde iki nedenden ötürü tıkanır:

 • Bunlardan ilki, tasarım veya kurulum sırasında gerçekleştirilen hatalardır. Bu hatalar nedeniyle tahliye borularındaki su, nitelikli biçimde hareket edemeyebilir.
 • Tuvalet tıkanıklığına neden olan diğer bir faktör ise kullanıcı ihmalleri ya da hatalarıdır. Çocuk bezi, ped ve ıslak mendil gibi suda çözünmeyen ürünlerin klozete atılması tıkanıklığa davetiye çıkarır.
 • Ayrıca tuvalet kâğıdı gibi suda geç çözünen maddeler sürekli tuvalete atılırsa bir süre sonra tıkanıklığa yol açabilir.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

"Tıkanmış gider nasıl açılır?" ya da "Evde tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?" gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa bu yöntemlerle tıkanıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz.

Yöntem 1

Plastik Şişe ile Vakum Yöntemi

Tuvalet tıkanıklığı açma işlemi için sağlam bir plastik şişeden yardım alabilirsiniz. Bunun için minimum 1,5 litrelik plastik içecek şişelerini tercih edebilirsiniz.

 • Tıkanıklığı açmak için ilk olarak falçata ya da bıçak yardımıyla şişenin üstünü kesmeniz gerekiyor.
 • Yaklaşık üç ya da dört parmak uzunluğundaki bölümü kestikten sonra temizlik eldiveni takarak işe başlayabilirsiniz.
 • Şişenin açık kısmını klozetin içine sokun ve şişeyi yukarı aşağı hareket ettirin. Tıkanık bölgedeki sıvı basıncı ile şişenin içindeki hava basıncı birbirinden farklı olduğu için gider açma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Yöntem 2

Vileda ile Açma Yöntemi

"Tıkanan tuvalet nasıl açılır?" ya da "Tıkalı klozet nasıl açılır?" diye merak edenlere tavsiye edebileceğimiz başka bir teknik ise vileda yöntemi. Bu yöntemle tıkanıklığı açmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak viledanın ucuna bir poşet geçirin ve düşmemesi için poşeti iyice bağlayın.
 • Ardından poşetli ucu klozetin deliğine yavaşça yerleştirin.
 • 10 saniye bekledikten sonra viledayı şiddetli bir şekilde sallayın. Klozetteki suyun boşaldığını göreceksiniz.
 • Son olarak sifonu tekrar çekin ve tıkanıklığın devam etmediğinden emin olun.
Hemen Servis Çağır!
Tuvalet tıkanıklığı acil müdahale gerektirir - İstanbul'un neresinde olursanız olun, kısa sürede kapınızdayız! Telefon ya da WhatsApp yoluyla bize ulaşmanız yeterli, tuvalet tıkanıklığınıza hızlı ve etkili çözümler sunuyoruz.
Yöntem 3

Bahçe Hortumu ile Açma Yöntemi

Suda çözünebilen katı maddeler nedeniyle meydana gelen tıkanıklıkları birkaç metre uzunluğundaki bahçe hortumlarını kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Bahçe hortumunu musluğa bağladıktan sonra hortumun diğer ucunu itebildiğiniz en uzak noktaya dek itin.
 • Sonrasında suyu açın ve oluşan su basıncı sayesinde tıkanıklığı giderin.
 • Hortumu ileri geri hareket ettirerek de tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz.

Tuvalet açma için kullanılan bu yöntem; ped, çocuk bezi ya da temizlik bezi gibi ürünlerin tesisata sıkışması durumunda önerilmez. Çünkü hortum yöntemiyle katı cisimleri tesisattan çıkarmak mümkün değildir. Böylesi bir durumda Tesisat Doktoru olarak sunduğumuz tıkanıklık açma hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Yöntem 4

Tel Elbise Askısı Yöntemi

Tel askı ile tuvalet tıkanıklığı açma

Normal şartlarda kıyafetleri kırışmadan muhafaza etmek için kullanılan tel askılar, "Ev koşullarında tıkalı tuvalet nasıl açılır?" diye düşünenler için pratik bir alternatiftir.

 • Üçgen şeklindeki askıyı açın.
 • Daha sonra kanca uçlu kısmı klozetin içine sokun ve tıkanıklığa neden olan cismi dışarı çıkarın.
 • Teli kontrollü biçimde hareket ettirerek katı nesnelerin tesisatın derinliklerine inmesini engelleyin. Bu yöntem çok derine inmemiş çocuk bezlerini, süngerleri, kâğıtları ya da peçeteleri çıkarmak için tercih edilebilir.

Elbise askısını kullanarak tıkanıklığı açabileceğiniz diğer yöntem ise şu:

 • Elbise askısını düz hâle getirin.
 • Çengel tarafına bir bez bağlayın.
 • Bu kısmı klozete sokarak ileri geri hareket ettirin ve tıkanıklığa neden olan cismi temizleyin.

İşlemi yaparken bezin askıdan çıkmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi hâlde bez giderde kalabilir ve tıkanıklık sorunu büyüyebilir.

Yöntem 5

Kimyasal Açıcılar

En etkili tuvalet açıcı tekniklerinden biri de kimyasal malzemeler. Sıvı basıncı nedeniyle giderin derinliklerine kadar inmiş nesneleri parçalamak ve tıkanıklığı açmak için farklı kimyasal malzemelerden yardım alabilirsiniz. Ancak klozet açıcı malzemeleri kullanırken koruyucu eldiven, maske ve gözlük gibi ekipmanları kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kimyasal açıcılara direkt olarak temas etmek ya da onları koklamak sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Yöntem 6

Karbonat ve Sirke

Biriken kalıntılar nedeniyle gerçekleşen tıkanıklıkları açarken karbonat ve sirkeden yardım alabilirsiniz.

 • Klozet ve lavaboyu açmak için tercih edilebilecek bu yöntemi uygulamadan önce giderde biriken sudan kurtulmanız gerekir.
 • Ardından bir çay bardağı karbonatı gidere dökün.
 • Daha sonra iki çay bardağı kadar beyaz sirkeyi de karbonatın üzerine boşaltın.
 • İki malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan tepkime ve köpürme tamamen doğaldır. Tepkimenin daha rahat gerçekleşmesi için metal bir cisim kullanarak karbonat ve sirkeyi karıştırabilirsiniz.
 • Yirmi dakika bekledikten sonra klozete kaynar su dökün.
 • Birkaç dakikalık bekleme süresi geçince sifonu çekin ve klozetin durumunu kontrol edin.
Yöntem 7

Karbonat ve Limon Tuzu

Tıkalı gider açma işlemi için karbonat ve limon tuzunu kullanabilirsiniz.

 • Organik kalıntılar nedeniyle gerçekleşen tıkanıklıklardan kurtulmak için önce klozette biriken suyun akmasını sağlamanız gerekir.
 • Su akacak gibi değilse ufak bir maşrapa yardımıyla suyu ortadan kaldırın.
 • Ardından ikişer avuç limon tuzu ve karbonatı klozete dökün.
 • Üzerine yarım litre kadar elma sirkesi boşaltın. Buradaki miktarları ihtiyaca göre değiştirebilirsiniz.
 • Klozet tıkanıklığı açma işleminin bir sonraki aşamasına geçmeden önce tepkinin sona ermesini bekleyin. Kabarma ve köpürme bittikten sonra iki litre sıcak suyu klozete dökün. İşte bu kadar!
Yöntem 8

Bulaşık Deterjanı ve Su

"Normal tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?" diye soruyorsanız hemen her evde bulunan bulaşık deterjanlarını da tercih edebilirsiniz.

 • Bunun için dört litre suyu geniş bir tencerede kaynatın.
 • Açmak istediğiniz klozete ya da gidere yarım su bardağı bulaşık deterjanı dökün.
 • Kaynar suyu yavaş yavaş klozete aktardıktan sonra giderden akan suyun akış hızını takip edin. Yöntemin başarılı olması durumunda su kolayca tahliye olacaktır.

Tuvalet Tıkanıklığın Tekrar Oluşmasını Engellemek İçin Adımlar

WC tıkanıklığı sorununu çözdükten sonra çeşitli önlemler alarak bu problemin tekrarlamasını engelleyebilirsiniz. Genellikle kullanıcı ihmali nedeniyle meydana gelen tuvalet tıkanıklığının yeniden oluşmasını önlemek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Tuvalet kâğıdı, ıslak mendil, ped, bebek bezi, temizlik süngeri gibi yabancı maddeleri klozete atmayın.
 • Belli aralıklarla temizlik yapın. Çok güçlü olmayan kimyasallar yardımıyla tuvalet giderlerinizi steril hâle getirin. Böylece organik kalıntıların birikip tıkanıklığa neden olmasını engelleyebilirsiniz.
 • Olayı bir bütün olarak ele alın. Aynı apartmanı paylaştığınız kişilerle iletişim hâlinde olarak su tesisatının genel durumunu takip edin. Başka birinin klozetinde gerçekleşen tıkanıklık uzun vadede tüm apartmanın tesisatına zarar verebilir.

Çözücü maddelerden yardım alın. Tıkanıklık olmasa bile belli aralıklarla karbonat, limon tuzu, sirke ya da kimyasal çözücü kullanarak tesisatın arınmasını sağlayın.

Tesisat Doktoru'nu Çağırın

Yukarıdaki yöntemler sonuç vermiyorsa ve "Tuvalet tıkanması nasıl açılır?" diye düşünüyorsanız teknolojinin imkânları kullanarak sunduğumuz hizmetten yararlanabilirsiniz. Tıkanıklığa neden olan nesnelerin çok derine inmesi ya da kimyasal yöntemlerle parçalanmaması durumunda kameralı robot cihazlarımızı kullanarak su tesisatının ne durumda olduğunu gözlemliyoruz. Detaylı inceleme bittikten sonra tıkanıklığı gidermek için kullanılabilecek optimum yöntemi belirliyoruz.

Klozet tesisatının tasarımına uygun cihaz ve aparatlarımız sayesinde giderin açılmasını sağlıyoruz. Zemin, duvar, klozet ya da sifona zarar vermeden tıkanıklığı ortadan kaldırıyoruz. Evde uygulanabilecek yöntemlerin yetersiz olduğu durumlarda devreye giriyor ve tesisatınızın ilk günkü gibi çalışmasına yardımcı oluyoruz. Siz de tuvalet tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız profesyonel destek için hemen bizimle iletişime geçebilir, dakikalar içerisinde bu sorundan kurtulabilirsiniz!

Hemen Servis Çağır!
Tuvalet tıkanıklığı acil müdahale gerektirir - İstanbul'un neresinde olursanız olun, kısa sürede kapınızdayız! Telefon ya da WhatsApp yoluyla bize ulaşmanız yeterli, tuvalet tıkanıklığınıza hızlı ve etkili çözümler sunuyoruz.
İşlemKamera ile görüntülemeFiyat
Klozet tıkanıklığıEvet800 TL
Alaturka tuvalet tıkanıklığıEvet800 TL
Bina ana gideri tıkanıklığıEvet900 TL